Eşini İhmal Eden Hanım!
A- A A+

Eşini İhmal Eden Hanım!

Eşim toplantılara, sohbetlere gidiyor. İlk başta iyiydi. Fakat şu günlerde ipin ucunu kaçırdı.

Gece gündüz demeden ders, sohbet deyip duruyor. Herhalde bunun bir ölçüsü olmalıdır.  Her ne kadar dinin emirlerini yaşamasam da ben de Müslümanım. Fakat eşimin Müslümanlığı biraz fazla gibi geliyor bana. Yanlış anlaşılmasın, ben eşimi seviyorum. Bizi ihmal etmesini istemiyorum. Selam ve teşekkürler. Yeter Artık
 
Yeter artık deyip, isyan eden kardeşim!
 
Müslümanlığın fazlası olmaz. Sen anlayışlı ve dengeli bir insansın. Eşiniz dengeyi kuramamış senin tabirinle “ipin ucunu kaçırmış” hepsi o kadar. 
 
Oturup beraberce bir plan yapın. Evde de kitap okuma saatiniz olsun. Eşinize selam söyleyin, elde kazanırken evde kaybetmesin. Şu satırları beraberce okumanızı öneriyorum.
 
“Ne mutlu o kocaya ki, hanımının dindarlığına bakıp taklit eder, hayat arkadaşını sonsuz hayatta kaybetmemek için dindar olur.
 
“Bahtiyardır o kadın ki, kocasının diyanetine bakıp ‘Ebedi arkadaşımı kaybetmeyeyim' diye takvaya girer.
 
“Yazıklar olsun o erkeğe ki, saliha kadınını ebedi kaybettirecek olan sefahete girer.
 
“Ne kötü talihlidir o kadın ki, takvalı, dindar kocasını taklit etmez, o mübarek ebedi arkadaşını kaybeder.
 
“Binlerce yazıklar olsun o iki bedbaht karı kocaya ki, birbirinin fıskını ve sefahetini taklit ediyorlar, birbirine ateşe atılmasında yardım ediyorlar!”
 
Bediüzzaman, Kur'an ve Sünnet ışığında eşler arası iletişime dair esaslı-muhteşem bir formül söylüyor bizlere.
 
Bu ulu Zat: “Kadın olsun erkek olsun fark etmez, kim dinini yaşama konusunda önde gidiyorsa, diğeri ona engel olmak bir yana, teşvik edip taklit etmesi gerekir” diyor.
 
Eğer ebedi hayat arkadaşınızı, evinizin kraliçesini küstürür, darıltırsanız kendinize yazık edersiniz, “ebedi olarak onu kaybedersiniz.” 
 
Şimdi dönün ve bakın yanınızdaki hayat arkadaşınıza, o güzel emaneti ebedi olarak kaybetmeyi göze alıyor musunuz? Elbette ki hayır. öyleyse eşinizi anlamaya, empati yapmaya onu taklit etmeye çalışınız.
Kaynak : Risale Ajans