Tesbihane
Ahmet Kayak
Namazın Önemi
Ahmet Kayak
A- A A+
‘’Kainatta imandan sonra en büyük hakikat olan NAMAZ’’ maalesef günümüzde hak ettiği değeri ve saygıyı Müslümanlar tarafından görmüyor.

Bir kimsenin Müslüman olduğunu belirten en önemli emaredir NAMAZ.

Hatta İmam Azam Ebu Hanefi’nin sözü vardır ’NAMAZ kılmayan kafir olmaz ama kafirlerde NAMAZ kılmaz. ’ diyerek kendimizi sorgulamamızı ve NAMAZ’ ın hayatımızdaki yerini irdelememize imkan sağlıyor.

Necip Fazıl’ın dediği gibi günümüzdeki Müslümanlığın gittiği durum bu ’Ölüden haber gelmiş diri okur anlamaz. Sorsan herkes Müslüman ne şükür var ne NAMAZ. ’Oysaki NAMAZ neredeyse ALLAH(C.C)’a iman etmekle aynı kefeye konulmuş.

Öyle ki Peygamberimiz(s.a.v)’NAMAZ, dinin direğidir. Kim NAMAZINI kılarsa dininin direğini dikmiş olur. Kimde NAMAZINI kılmazsa dininin direğini yıkmış olur.

NAMAZ öyle ki İslam dininin temeli olmazsa olmazıdır. Öyle ki NAMAZ kılarak hem ahiretimizi hem de dünyamızı kazanacağız. NAMAZ kılmayan insan ne kadar benim kalbim temiz dese de farkına varmadan günden güne küfür yoluna giriyor.

Çünkü, ALLAH(c.c) Kuran-ı Kerim’de NAMAZI 70 defa emretmiştir. Rabbimizin bu emrine kulak asmayarak Rabbimize karşı gelmiyor muyuz? Yüce Rabbimize adeta isyan etmiyor muyuz? Peygamberimiz(sav) buyuruyor’ ’Kişi ile küfür arasında NAMAZI terk etmek vardır.[Müslim, İman 134].

NAMAZI terk etmek veya kılmamak insanı küfre kadar götürebilir. Üstat Bediüzzaman Said Nursi’ ’Her günah içinde küfre giden bir yol vardır’’ sözüyle adeta bunu tasdik ediyor. ALLAH(c.c) korusun NAMAZ kılmamak insanı ALLAH(c.c)’ı inkar etme noktasına getirebilir. İnsanlar şunu bahane olarak öne sürebilirler’ ’Her gün 5 vakitte NAMAZ kılmak zor be kardeşim!

’Ey mümin kardeşim, sen Peygamberi anlamamışsın sen Ashab-ı Kiramı tanıyamamışsın süratle ahirete gidiyorsun. Cennet için yaratılmışsın.ALLAH(c.c) seni üstün yaratmış, en yüce vazifeyi sana vermiş.Kendinize yazık etmeyin. NAMAZSIZ hayata bir çizgi çekip yeni bir sayfa açın.Bilmiyor musun nasıl vücudunun maddi ihtiyaçları yeme,içme gibi şeylerse birde manevi yani ruhani tarafının gıdası olan NAMAZI eksik etme.   
 
İnsanlar, bu dünyadan başka bir olduğu düşüncesini aklından çıkarmamalıdır. Her insan Cennete girmek ister. Rabbimiz Cennet  karşılığında Ona ibadet etmemizi istiyor ve  en önemlisi ibadetlerin temeli, başı olan NAMAZI istiyor. Rabbimize verdiği bunca nimetlere karşılık ibadet etmeliyiz en önemlisi şükür ederek ona olan borcumuzu ödemeliyiz.En önemli şükürde NAMAZDIR.

Rabbimiz, bizim ibadetlerimizden hoşnut olduğu vakit hesap gününde Cennetine alacağı sözünü vermiştir. Hatta bir ayeti kerimede buyuruyor’’Siz ahdinizi yerine getirin bende ahdimi yerine getireyim. ’İnsan, Rabbinin farz kıldığı ibadetlerini hakkıyla yerine getirirse karşılığında Cennetine koyacağı sözünü vermiştir.Cenneti kazanmak için en önemli görevimiz  ve ibadetimiz olan namazımızı kılmalıyız.

NAMAZINI kılmayan Cennet hesabı yapmasın!’ Yani, NAMAZINI kılmadan kendini Cennetlik görme. Hatta Peygamberimiz(s.a.v) kızı Fatıma(r.a)’ya şöyle buyurmuştur ’Ey Fatıma, Peygamber kızı olsanda NAMAZLARIN olmadıkça Cennete giremezsin.’

Aynı zamanda hesap gününde ilk sorulacak soru namaz değil mi? Müddesir suresinde Yüce Rabbimiz buyuruyor’ Cehennem ehline soruyorlar. Sizi buraya düşüren şey nedir? Cevap manidar’ Biz NAMAZ kılanlardan değildik! ’Eğer NAMAZ  hesabını güzel ve rahat bir şekilde verirsek hesabımız kolay olur.Ve Peygamberimizin şefaatine nail oluruz.

Bu şefaate nail olmak için ne yapmamız gerektiğini Peygamberimiz açıklıyor’ Bana yardımcı olmak istiyorsan secdelerini çoğalt. ‘diyerek bize yol gösteriyor. Rabbimizin bizim ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Aksine bizim ihtiyacımız vardır.

Kalbimizi nurla doldurmak, günahlardan sakınmak, Cenneti kazanmak ve Rabbimizin verdiği nimetlere karşı şükretmek Allah karşı ibadetlerimizle ve NAMAZLA olur. Bir gün bir şahıs Mehmet Kırkıncı Hocaya' Hocam benim NAMAZ kılmakla kendime ne faydam oluyor?’ demiş. O da demiş ki’ Senin namaz kılmamakla kendine ne faydan oluyor?’ .

Namaz kılmaktaki en büyük amacımız, Cenab-ı Hakkın rızasına nail olmaktır. Sözlerimi Necip Fazıl Kısakürek’in sözleriyle bitirmek istiyorum’ Her şeyin ilacı ’ZAMAN’ diyenler birde bu kelimeyi tersten okumayı deneseler.’